DRAAMA 2007 1. - 8. september Tartus

Artiklid festivalist

Teatrifestival liidab oma jõu teiste festivalidega

07.06.2007
Raimu Hanson, Tartu Postimees

Suvelõpuhõnguline draamafestival koos «Draamakesega» annab septembri algul Tartus ülevaate Eesti teatri paremikust, liitudes servapidi filmifestivaliga «tARTuFF» ja avangardistide kultuuripeoga «Eclectica».

Festivali «Draama 2007» korraldav sihtasutus Eesti Teatri Festival andis teada festivali põhiprogrammi. Iga Eesti teater esitas sellesse ühe oma lavastuse, mis on esietendunud kahel viimasel hooajal.

Programmi kuulub ka Elmo Nüganenile Eesti Teatriliidu lavastajapreemia toonud «Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4».

Vanemuine esitas draamafestivalile vaatamiseks ja hindamiseks Tom Stoppardi näidendi «Hüppajad», mis esietendus Vanemuise suures majas Mart Kolditsa lavastuses tänavu 16. veebruaril. Mängivad Aivar Tommingas, Helena Merzin, Hannes Kaljujärv, Riho Kütsar, Raivo Adlas jt.

Põhiprogrammi hindab rahvusvaheline žürii ja annab välja kümme preemiat.

Mitu esietendust

«Tänavuse festivali teeb eriliseks suur hulk esietendusi,» märkis «Draama 2007» peakorraldaja Margus Kasterpalu.

Praegustel andmetel tulevad festivalil esimest korda publiku ette Ingo Normeti lavastatud «Suurema kurbuseta» (Vanemuine), Aare Toikka «Loomaaia lugu» (Kuressaare Linnateater), Andres Noormetsa «Kajakas» (Ugala) ja Mikk Mikiveri «Vaikne muusika» (Draamateater).

Kõrvalüritused

Lisaks põhikavale on draamafestivalil kõrvalüritusi. Kaks esimest festivalipäeva on koolialguse puhul «Draamakese» päralt. Koostöös filmifestivaliga «tARTuFF» tuleb publiku ette laste- ja noortefilme ning teatrifilmide ööprogramm.

4. septembril möödub 70 aastat Mikk Mikiveri sünnist. Vanemuises on sel päeval tema lavastatud ooperi «Tosca» taasesietendus ning Draamateater esietendab temast pooleli jäänud lavastuse «Vaikne muusika».

«Draama 2007» sisaldab ka tantsuteatri erikava, mis korraldatakse üheskoos interdistsiplinaarse avangardkultuuri festivaliga «Eclectica».

Avapäevakontserdi Tartu raeplatsil 1. septembril korraldab Eesti Teatri Festival koostöös sõltumatu muusika festivaliga «Plink Plonk». Täpne draamafestivali kava selgub hiljemalt 1. juuliks, kui tulevad müüki etenduste piletid.

 

Rong see sõidab Tallinnasse

Draamafestivali avamine langeb 1. septembrile ehk teadmiste- ehk koolialguse päevale. Seetõttu on kaks esimest festivalipäeva lastele mõeldud «Draamake».

Tartus on «Draamakese» kavas muu hulgas teatriteemaline filmiprogramm ja mitmeid noorteetendusi, samuti arutatakse ühises vestlusringis kooliprobleeme haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase ning koolivägivallast filmi «Klass» lavastanud Ilmar Raagiga.

1. septembril esietendub Eesti Nukuteatris Astrid Lind-greni «Bullerby lapsed».

Selle lauluderohke loo erietendust tartlastele 2. septembril kell 16 sõidutab vaatama ja toob ka tagasi erirong.

«Erirongisõidu teeb linnalastele ja nende vanematele välja aktsiaselts Linnaehitus, nii et sõit Tallinna ja tagasi on ilma rahata, ostma peab

ainult etenduse pileti,» ütles draamafestivali peakorraldaja Margus Kasterpalu. «Balti jaam on Nukuteatri lähedal, sinna võib kas või klasside kaupa minna, kui on soovi ja tahtmist.»

Väljumiskellaajad ja info piletite kohta lubas Kasterpalu teada anda õige varsti. (TPM)